Powerwerks PW40BATBT Battery-Powered Portable PA w/ Bluetooth
Write a Review
Adding to cart… The item has been added
SKU:
PW40BATBT
UPC:
Condition:
New
● Equipped with Eminence® Speakers
● Rechargable Battery Built-in for Up to 10 Hours of Uninterrupted Music
● 2 Input Channels on Front for Easy Access
● Connect to Any Bluetooth Compatible Device Wirelessly Including MP3 or Computer Program Music
● POWERLINK for Ease of Input Expansion
Product Specifications
Output Power
40W
Output Power Battery
36W
Inputs - CH1
1/8" Headphone.line Level Stereo, mixed mono
Line Level 1/4" Un-balanced
Inputs - CH2
Mic XLR Balanced
Line Level 1/4" Un-balanced
Frequency Response
70Hz-20kHz
Channel EQ (High, Low)
4kHz and above, 800Hz and below
Phantom Power
+9V (mic input)
Speakers
2-4" Eminence® 55W
Horn
3.5" piezo
Dimensions (W,H,D) inches
7", 20 3/4", 7 1/2"
Dimensions (W,H,D) mm
180mm, 525mm, 190mm